Lasagna Souperole
This is your ultimate supper solution! In this online cooking class you'll create our amazing recipe that combines the best of both worlds: a hearty soup combined with the flavours of lasagna that everyone loves. A faster way to make one of the world's most popular one-pot dishes!
What you'll gain: a concrete understanding of how to make a traditional bolognese. How to cook pasta to perfection. Building flavour with easy to find ingredients.
Recipe Covered (serves 6):
Lasagna Souperole: a deep dish soup pot of bolognese, layered with pasta and cheeses!
Key Ingredients: Beef, Pasta (we love this shape!), Mozzarella & Parmesan Cheese, San Marzano Tomatoes, Onion, Carrot, Celery, Stock.
Class Details:
-
Cost: $25
-
What's Included:
- Full ingredient list
- Step-by-step cooking guide
- Recipe package
- Video download automatically sent to your inbox. Chefs Jody & Kirstie guide you every step of the way!
Class Length (approx.): 60 minutes
Share

More of Our Live Online Cooking Classes
Cook alongside Jody & Kirstie in our online interactive live cooking classes. You’ll learn everything you need to know, while creating mouthwatering meals you can't wait to enjoy.
-
Easter Brunch Prep Class
Thu, Apr 17, 2025
Regular price $35.00Regular priceUnit price / per -
Bao Buns with Crispy Chicken Cooking Class!
Wed, Apr 23, 2025
Regular price $35.00Regular priceUnit price / per -
The Ultimate Burrito!
Wed, Apr 30, 2025
Regular price $30.00Regular priceUnit price / per -
Breakfast for Dinner!
Wed, May 07, 2025
Regular price $30.00Regular priceUnit price / per
On-Demand Cooking Classes
Our full-length classes and comprehensive ingredient lists ensure you're fully prepared to cook and learn at your own pace.
-
Kids Can Cook! Best Ever Spaghetti & Meatballs
Regular price $15.00Regular priceUnit price / per -
Berlin-Style Turkish Doner Kebab!
Regular price $20.00Regular priceUnit price / per -
Chicken Parmesan Panini Family Dinner!
Regular price $20.00Regular priceUnit price / per -
Osso Buco Online Cooking Class!
Regular price $20.00Regular priceUnit price / per
Get Free Recipes, Weekly Cookings Tips, and Promos
Join in the fun, and start cooking better today!